czwartek, 8 grudnia 2022

Testy więzadłowe. Staw krzyżowo-biodrowy

 Testy więzadłowe. Funkcjonalne badanie więzadeł miednicy.

Wykonanie: Chory leży na plecach.

  1. W czasie badania więzadła biodrowo-lędźwiowego zginamy staw kolanowy i biodrowy, a kończynę dolną przywodzimy w kierunku drugiego stawu biodrowego. W czasie tego ruchu wywieramy ucisk na staw kolanowy w osi uda.
  2. Przy badaniu więzadeł krzyżowo-kolcowego i krzyżowo-biodrowych maksymalnie zginamy kończynę dolną w stawie kolanowym i biodrowym praz przywodzimy ją w kierunku przeciwnego stawu ramiennego. W czasie tego ruchu wywieramy ucisk na staw kolanowy w osi uda.
  3. W czasie badania więzadła krzyżowo-guzowego maksymalnie zginamy kończynę dolną w stawie kolanowym i biodrowym oraz przemieszczamy kończynę dolną w kierunku leżącego po tej samej stronie stawu ramiennego.

Interpretacja: Po kilku sekundach pojawiają się ciągnące dolegliwości bólowe, które świadczą o funkcjonalnym skróceniu i przeciążeniu więzadeł; mogą one także występować przy hipermobilnych lub zablokowanych stawach krzyżowo-biodrowych

Ból pojawiający się przy rozciąganiu więzadła biodrowo-lędźwiowego przenosi się do okolicy pachwinowej (różnicowanie: choroby stawu biodrowego), więzadła krzyżowo-kolcowego i krzyżowo-biodrowego do dermatronu S1, grzbietowo-bocznie od okolicy biodra do kolana, a więzadła krzyżowo-guzowego na grzbietową stronę uda.