niedziela, 4 grudnia 2022

Test biernego zginania goleni wbrew oporowi. Test lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

 Test biernego zginania goleni wbrew oporowi. Różnicowanie między bólami lędźwiowymi i krzyżowo-lędźwiowymi.

Wykonanie: Chory leży na brzuchu. Badający zgina staw kolanowy chorego, starając się, na ile to możliwe, docisnąć piętę do pośladka. Pacjent powinien początkowo nie stawiać oporu, a następnie starać się wyprostować kończynę wbrew sławiącej opór ręce badającego.

Interpretacja: W czasie testu początkowo dochodzi do wzrostu napięcia w stawie krzyżowo-biodrowym, następnie w przejściu lędźwiowo-krzyżowym i na końcu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Test ten wykonujemy przy podejrzeniu obecności zmian w więzadłach miednicy i w krążkach międzykręgowych. Bóle w stawie krzyżowo-biodrowym, lędźwiowo-krzyżowym lub w lędźwiowym odcinku kręgosłupa bez korzeniowego promieniowania przemawiają za zmianami zwyrodnieniowymi i/lub niewydolnością więzadłową. Pojawienie się dodatkowo bólów korzeniowych przemawia za uszkodzeniem krążków międzykręgowych.

Jednostronny ból o charakterze korzeniowym, umiejscowiony w odcinku lędźwiowym, pośladku i na tylnej powierzchni uda przemawia za uszkodzeniem korzenia nerwowego L2/L3.

W czasie wykonania testu następuje rozciąganie nerwu udowego. Występowanie bólu i/lub zaburzeń czucia po przedniej stronie uda może świadczyć o skróceniu lub zmianach patologicznych mięśnia czworogłowego uda lub podrażnieniu nerwu udowego.