piątek, 30 grudnia 2022

Test Dawbarna

 Test Dawbarna - wskazuje na zapalenie kaletki podbarkowej.

Wykonanie: Podczas gdy jedną ręką badający odwodzi, ze średniego odwiedzenia, kończynę górną (KG) pacjenta, drugą ręką bada palpacyjnie przestrzeń podbarkową od strony brzuszno-bocznej. W czasie biernego odwodzenia ramienia do 90 stopni badający wywiera punktowy ucisk pod wyrostkiem barkowym.

Interpretacja: Bóle podbarkowe, które ulegają zmniejszeniu podczas odwodzenia, świadczą o zapaleniu kaletki. Podczas odwodzenia mięsień naramienny znajduje się nad brzegiem kaletki podbarkowej. Prowadzi to do złagodzenia bólu.



mięsień NAPINACZ POWIĘZI SZEROKIEJ

 mięsień napinacz powięzi szerokiej

Przyczep początkowy (Pp):

  • kolec biodrowy przedni górny
  • przednia część grzebienia biodrowego

Przyczep końcowy (Pk):

  • pasmo biodrowo-piszczelowe (kłykieć boczny kości piszczelowej)

Funkcja mięśnia (F):

  • odwodzi, obraca do wewnątrz udo
  • zgina udo w stawie biodrowym
  • wspomaga wyprost w kolanie (blokuje kolano)




czwartek, 29 grudnia 2022

Objaw zapalenie kaleteki

 Objaw zapalenie kaletki. Wyjaśnienie przyczyn bólów barku.

Wykonanie: Palcem wskazującym i środkowym należy zbadać palpacyjnie od strony bocznej i brzusznej okolicę pod wyrostkiem barkowym.

(Przestrzeń podbarkową można poszerzyć przez wykonanie wyprostu lub niewielkiego przeprostu ramienia pacjenta oraz zepchnięcie ku przodowi głowy kości ramiennej kciukiem położonym grzbietowo. Można wtedy dodatkowo zbadać palpacyjnie górną część pierścienia rotatorów i jego przyczep do guzka większego).

Interpretacja: Zlokalizowany ból uciskowy w przestrzeni podbarkowej świadczy o zapaleniu kaletki podbarkowej oraz o chorobie pierścienia rotatorów


mięsień POŚLADKOWY MAŁY

 mięsień pośladkowy mały

Przyczep początkowy (Pp):

  • powierzchnia boczna kości biodrowej między kresą pośladkową przednią a dolną

Przyczep końcowy (Pk):

  • powierzchnia przednia krętarza większego kości udowej

Funkcja mięśnia (F):

  • odwodzi i obraca do wewnątrz udo w stawie biodrowym




środa, 28 grudnia 2022

mięsień POŚLADKOWY ŚREDNI

 mięsień pośladkowy średni

Przyczep początkowy (Pp):

  • powierzchnia boczna kości biodrowej między kresą pośladkową przednią a tylną

Przyczep końcowy (Pk):

  • powierzchnia boczna krętarza większego kości udowej

Funkcja mięśnia (F):

  • odwodzi i obraca do wewnątrz udo w stawie biodrowym




Objaw Derbolowsky'ego

 Objaw Derbolowsky'ego. Ocena zmieniającej się różnicy długości kończyn dolnych - objaw wyprzedzania w pozycji leżącej.

Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Badający obejmuje dalsze końce obu podudzi, wyczuwając kciukami kostki przyśrodkowe, oraz ocenia na podstawie pozycji kciuka wzajemną wysokość i rotację kostek przyśrodkowych. Pacjenta prosi się o przyjęcie pozycji siedzącej, przy czym badający pomaga przy wykonaniu tego ruchu lub pacjent podpiera się rękami przy podnoszeniu. Podczas podnoszenia kończyny dolne winny być uniesione, aby nie utrudniać ruchu. Następnie badający ponownie ocenia wzajemną wysokość i rotację kostek. Na koniec pacjent proszony jest o maksymalne zgięcie tułowia w przód przy wyprostowanych kolanach. Aby zapobiec fałszywie pozytywnej ocenie spowodowanej napięciem mięśni, test wykonuje się wielokrotnie.

Interpretacja: Objaw wyprzedzania w leżeniu jest orientacyjnym badaniem skręcenia miednicy. Jeżeli występuje zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego oraz zaburzenie ruchu między kością krzyżową i biodrową, kończyna dolna po tej stronie przy podnoszeniu staje się pozornie dłuższa; w pozycji leżącej pozornie krótsza lub długości obu kończyn ulegają wyrównaniu (pozorna różnica długości).

Należy ustalić, czy różnice długości kończyn nie są spowodowane poza zablokowaniem stawu krzyżowo-biodrowego innymi przyczynami, jak przykurczem mięśni tylnej grupy uda albo anatomicznym skróceniem czy wydłużeniem. Dolegliwości bólowe pojawiające się w trakcie testowania mogą wskazywać na rozluźnienie struktur okolicy kości krzyżowej, skrócenie mięśni lub bóle o charakterze neuralgii związane z wypukliną lub przepukliną krążka międzykręgowego.



Test mobilizacji stawu krzyżowo-biodrowego (test potrząsania, podrzucania, podnoszenia)

 Test mobilizacji stawu krzyżowo-biodrowego (test potrząsania, podrzucania, podnoszenia). Badanie funkcji stawu krzyżowo-biodrowego.

Wykonanie: Chory leży na brzuchu. Palce ręki badającego układa na stawach krzyżowo-biodrowych, tzn. nad więzadłami krzyżowo-biodrowymi tylnymi (stawu krzyżowo-biodrowego ze względu na położenie anatomicznie nie można zbadać palpacyjnie). Drugą ręką badający obejmuje talerz miednicy od strony brzusznej i wykonuje niewielkie, podrzucające, podnoszące ruchy skierowane grzbietowo (grzbietowy ruch kości biodrowej w stosunku do kości krzyżowej).

Interpretacja: Palcami leżącymi nad stawem krzyżowo-biodrowym można zwykle wyczuć giętkie jego sprężynowanie albo ograniczone bólem sprężynowanie przy zblokowaniach. 



mięsień POŚLADKOWY WIELKI


 mięsień pośladkowy wielki

Przyczep początkowy (Pp):

  • kość biodrowa do tyłu od kresy pośladkowej tylnej
  • powierzchnia grzbietowa kości krzyżowej
  • powierzchnia grzbietowa kości guzicznej
  • więzadło krzyżowo - guzowe

Przyczep końcowy (Pk):

  • włókna części górnej pasma biodrowo-piszczelowego
  • (kłykieć boczny kości piszczelowej)
  • guzowatość pośladkowa kości udowej

Funkcja mięśnia (F):

  • prostuje zgięte udo (staw biodrowy)
  • wspomaga obrót na zewnątrz
  • odwodzi udo



wtorek, 20 grudnia 2022

Test sprężynowania stawów krzyżowo-biodrowych. Staw krzyżowo - biodrowy

 Test sprężynowania stawów krzyżowo-biodrowych

Wykonanie: W celu bezpośredniej oceny funkcji stawów krzyżowo-biodrowych chorego układa się na plecach i ipsilateralną kończynę dolną zgina się wstawie kolanowym i biodrowym. Następnie przywodzi się ją do momentu, aż podąży za nią miednica (druga kończyna dolna pozostaje wyprostowana). Z kolei badający chwyta jedną ręką staw kolanowy, a drugą ocenia pulsacyjnie staw krzyżowo-biodrowy, wykonując jednocześnie osiowy, sprężynujący ucisk na staw kolanowy.

Interpretacja: W opisanej wyżej sytuacji w warunkach fizjologicznych dochodzi do sprężynujących ruchów w stawie krzyżowo-biodrowym, które mogą być wyczuwane jako przemieszczenie między kością krzyżową a biodrową. W przypadku patologii obserwuje się zaburzenia funkcji tego stawu. Powyższy test opiera się na przekonaniu, że w każdym zdrowym stawie - również w ekstremalnych pozycjach - nacisk może zwiększyć zakres ruchu w postaci sprężynowania. Pozwala to ocenić manualne zaburzenia funkcji każdego stawu. Ważne jest jednak, aby badanie wykonać, stosując nacisk (naprężenie struktur stawowych). Test ten zaleca się wykonywać po zakończeniu testów sprężynowania w pozycji na brzuchu.



mięsień LĘDŹWIOWY WIĘKSZY (BIODROWO = LĘDŹWIOWY)

 mięsień lędźwiowy większy (biodrowo-lędźwiowy)

Przyczep początkowy (Pp):

  • wyrostki poprzeczne kręgów lędźwiowych
  • boczne części trzonów Th12-L5
  • rozdzielające je krążki międzykręgowe

Przyczep końcowy (Pk):

  • krętarz mniejszy kości udowej

Funkcja mięśnia (F):

  • zgina udo w stawie biodrowym
  • przy ustalonej kończynie dolnej zgina kręgosłup do boku
  • wraz z m.biodrowym zgina tułów 




poniedziałek, 19 grudnia 2022

Objaw wyprzedzania. Staw krzyżowo - biodrowy

 Objaw wyprzedzania. Badanie funkcji stawu krzyżowo-biodrowego.

Wykonanie: Pacjent stoi odwrócony plecami do badającego. Badający kciukami wyczuwa jednocześnie oba kolce biodrowe tylne górne. Następnie prosi chorego, aby postawił równo obie stopy na podłodze, wyprostował stawy kolanowe i powoli pochylił się do przodu. W skłonie tułowia ocenia się położenie oraz ruchomość obu kolców.

Interpretacja: Kość krzyżowa przemieszcza się w stawach krzyżowo-biodrowych wzdłuż osi poziomej w stosunku do kości biodrowych (talerza miednicy). Ruch ten wymaga obniżenia się kości krzyżowej.

W warunkach fizjologicznych, z powodu swobodnego ruchu w stawach krzyżowo-biodrowych przy końcu pochylania tułowia, kolce biodrowe znajdują się na tej samej wysokości co na początku badania.

Jeżeli staw krzyżowo-biodrowy po jednej stronie nie obniża się, to kolec biodrowy tylny górny wraz z kością krzyżową w porównaniu z drugą stroną przemieszcza się ku górze (wyprzedza).

Brak obniżania się kolca albo obecność objawu wyprzedzania świadczy głównie o zablokowaniu, po stronie badanej, stawu krzyżowo-biodrowego. Obustronny objaw wyprzedzania może imitować obustronne skrócenie mięśni tylnej grupy uda.

Uwaga: Przy ocenie objawu wyprzedzania nalży ocenić i wykluczyć zaburzenia symetrii miednicy i stawów biodrowych. Skośne ustawienie miednicy spowodowane różną długością kończyn dolnych należy wyrównać przez podłożenie pod krótszą z nich deseczek.



mięsień BIODROWY (BIODROWO - LĘDŹWIOWY)

 mięsień biodrowy (biodrowo-lędźwiowy)

Przyczep początkowy (Pp):

  • górne 2/3 dołu biodrowego
  • grzebień biodrowy
  • skrzydło kości krzyżowej
  • więzadła krzyżowo-biodrowe przednie

Przyczep końcowy (Pk):

  • krętarz mniejszy kości udowej i trzon poniżej
  • przyczepia się ze ścięgnem m. lędźwiowego większego

Funkcja mięśnia (F):

  • zgina udo w stawie biodrowym
  • stabilizuje staw biodrowy
  • działa wraz z m. lędźwiowym większym



niedziela, 18 grudnia 2022

Test kolców. Staw krzyżowo - biodrowy

 Test kolców. Ocena funkcji stawu krzyżowo - biodrowego.

Wykonanie: Badający stoi za stojącym pacjentem i wymacuje kciukiem kolec biodrowy tylno-górny oraz na tej samej wysokości grzebień krzyżowy pośrodkowy (wyrostek ościste kręgów krzyżowych). Choremu poleca się unieść kończynę dolną w taki sposób, aby najdalej wysunął do przodu staw kolanowy.

Interpretacja: W warunkach fizjologicznych przy niezablokowanym stawie krzyżowo-biodrowym kość biodrowa opada po badanej stronie. Kolec biodrowy tylny górny przemieszcza się w wyniku tego ruchu od 0,5 do 2cm w kierunku dystalnym. Przy bloku w stawie krzyżowo-biodrowym nie dochodzi do obniżania kolca, a niekiedy może on nawet ulec przemieszczaniu ku górze (kranialnie) z powodu pochylenia miednicy.



sobota, 17 grudnia 2022

mięsień NAWROTNY OBŁY (m.pronator teres)

 mięsień nawrotny obły

Przyczep początkowy (Pp):

  • głowa ramienna: nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej
  • głowa łokciowa: wyrostek dziobiasty kości łokciowej

Przyczep końcowy (Pk):

  • powierzchnia boczna części środkowej kości promieniowej

Funkcja mięśnia (F):

  • nawraca przedramię i pomaga w zginaniu w łóżku




mięsień PROSTOWNIK DŁUGI KCIUKA (m.extensor pollicis longus)

 mięsień prostownik długi kciuka

Przyczep początkowy (Pp):

  • środkowa, tylna powierzchnia trzonu kości łokciowej i przyległej części błony międzykostnej

Przyczep końcowy (Pk):

  • podstawa dalszego paliczka kciuka

Funkcja mięśnia (F):

  • prostuje paliczek dalszy kciuka w stawie międzypaliczkowym i śródręcznopaliczkowym 



mięsień PROSTOWNIK ŁOKCIOWY NADGARSTKA (m.extensor acrpi ulnaris)

 mięsień prostownik łokciowy nadgarstka 

Przyczep początkowy (Pp):

  • nadkłykieć boczny kości ramiennej
  • więzadło poboczne promieniowe stawu łokciowego i tylna powierzchnia kości łokciowej

Przyczep końcowy (Pk):

  • podstawa V kości śródręcza po stronie grzbietowej

Funkcja mięśnia (F):

  • prostuje i przywodzi dłoń w nadgarstku



mięsień PROSTOWNIK PALCÓW (m.extensor digitorum)

 mięsień prostownik palców

Przyczep początkowy (Pp):

  • nadkłykieć boczny kości ramiennej
  • więzadło poboczne promieniowe i pierścieniowate stawu łokciowego

Przyczep końcowy (Pk):

  • podstawy paliczków dalszych dalsze palców 2-5

Funkcja mięśnia (F):

  • prostuje cztery przyśrodkowe palce
  • wspomaga prostowanie ręki




mięsień ODWRACACZ (m.supinator)

 mięsień odwracacz

Przyczep początkowy (Pp):

  • nadkłykieć boczny kości ramiennej
  • więzadła poboczne promieniowe i pierścieniowate stawu łokciowego

Przyczep końcowy (Pk):

  • poniżej guzowatości kości promieniowej

Funkcja mięśnia (F):

  • odwraca przedramię




mięsień PROSTOWNIK PROMIENIOWY DŁUGI NADGARSTKA (m.extensor carpi radialis longus)

 mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka

Przeczep początkowy (Pp):

  • nadkłykieć i brzeg boczny kości ramiennej

Przyczep końcowy (Pk):

  • powierzchnia grzbietowa podstawy II kości śródręcza

Funkcja mięśnia (F):

  • prostuje i odwodzi dłoń w nadgarstku




mięsień RAMIENNO - PROMIENIOWY (m.brachioradialis)

 mięsień ramienno - promieniowy

Przyczep początkowy (Pp):

  • brzeg boczny kości ramiennej poniżej połowy długości jej trzonu

Przeczep końcowy (Pk):

  • tuż powyżej wyrostka rylcowatego kości promieniowej

Funkcja mięśnia (F):

  • słabo zgina przedramię, gdy jest w pozycji pośredniej między nawróceniem i odwróceniem




mięsień NAWROTNY CZWOROBOCZNY (m.pronator quadratus)

 mięsień nawrotny czworoboczny

Przyczep początkowy (Pp):

  • dolna część powierzchni przedniej i częściowo tylnej kości łokciowej

Przyczep końcowy (Pk):

  • część dolna powierzchni bocznej i przedniej kości promieniowej

Funkcja mięśnia (F):

  • nawraca przedramię




mięsień ZGINACZ DŁUGI KCIUKA (m.flexor pollicis longus)

 mięsień zginacz długi kciuka

Przyczep początkowy (Pp):

  • powierzchnia przednia trzonu kości promieniowej
  • błona międzykostna przedramienia

Przyczep końcowy (Pk):

  • podstawa dalszego paliczka kciuka

Funkcja mięśnia (F):

  • zgina paliczki kciuka




piątek, 16 grudnia 2022

mięsień ZGINACZ PALCÓW GŁĘBOKI (m.flexor digitorum profundus)

 mięsień zginacz palców głęboki

Przeczep początkowy (Pp):

  • przednia, przyśrodkowa powierzchnia trzonu kości łokciowej
  • błona międzykostna przedramienia

Przyczep końcowy (Pk):

  • podstawy paliczków dalszych od II do V palca

Funkcja mięśnia (F):

  • zgina paliczki dalsze czterech przyśrodkowych palców
  • wspomaga zginanie dłoni w nadgarstku 




mięsień ZGINACZ POWIERZCHOWNY PALCÓW (m.flexor digitorium superficialis)

 mięsień zginacz powierzchowny palców

Przyczep początkowy (Pp):

  • głowa ramienno-łokciowa: nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej, wyrostek dziobiasty kości łokciowej
  • głowa promieniowa: przednia powierzchnia końca bliższego kości promieniowej

Przyczep końcowy (Pk):

  • włókna tworzą 4 brzuśce, przechodzące w ścięgna, z których dwa dochodzą do podstaw paliczków bliższych III i IV (biegną do podstaw paliczków bliższych II i V (biegną głębiej)

Funkcja mięśnia (F):

  • zgina paliczki środkowe i bliższe czterech przyśrodkowych palców, zgina dłoń w nadgarstku




czwartek, 15 grudnia 2022

Jesteś na pierwszym roku studiów fizjoterapii

 Jesteś na pierwszym roku studiów i chciałbyś zdać jak najlepiej na następny rok? Co warto zrobić?

Z pewnością warto mieć znajomości w starszych rocznikach. Wykładowcy często z roku na roku dają te same pytania, albo nie wiele zmieniają. Więc warto zaprzyjaźnić się z tymi studentami, którzy już przez to przeszli.

Służę swoją pomocą :) Pisz: v.fizjo.blog@gmail.com

Często starsze roczniki opowiadają szczegółowo, jak egzamin wyglądał u nich i może tak wyglądać u Ciebie. Każdy wykładowca ma swój "system" przy egzaminie. Np: chodzi po sali podczas egzaminu i zaglądać i do kartki, ale nic nie powie lub wychodzi na 1min (i słucha za drzwiami). Wszystko zależy od przedmiotu (czy jest ważny), od wykładowcy i od uczelni.

Warto również chodzić na wykłady i robić notatki, często wykładowcy wtedy mówią o ważnych informacjach, w szczególności jak jest mało osób. Wykładowca  czuje się że go "olewacie" jeśli nie przychodzicie na wykłady, bo on musi. Ale bywa również tak, że wykładowca ma z tym luz i nie sprawdza obecności. Na taki wykład idziesz, bo chcesz wiedzy na dany temat.

mięsień DŁONIOWY NADGARSTKA DŁUGI (m.palmaris longus)

 mięsień dłoniowy nadgarstka długi

Przyczep początkowy (Pp):

  • nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej i powieź przedramienia

Przyczep końcowy (Pk):

  • troczek zginaczy

Funkcja mięśnia (F):

  • zgina dłoń w nadgarstku i napina rozcięgno dłoniowe




niedziela, 11 grudnia 2022

mięsień ZGINACZ ŁOKCIOWY NADGARSTKA (m.flexor caroi ulnaris)


 mięsień zginacz łokciowy nadgarstka

Przyczep początkowy (Pp):

  • głowa ramienia: nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej
  • głowa łokciowa: wyrostek łokciowy, tylny brzeg kości łokciowej

Przyczep końcowy (Pk):

  • kość grochowata, podstawa V kości śródręcza

Funkcja mięśnia (F):

  • zgina i przywodzi dłoń w nadgarstku



sobota, 10 grudnia 2022

Trójfazowy test przeprostu. Staw krzyżowo - biodrowy

 Trójfazowy test przeprostu. Staw krzyżowo-biodrowy

Wykonanie: Pacjent leży na brzuchu. Badający obejmuje jedną ręką wyprostowaną i leżącą kończynę dolną (KD) oraz w 

  1. I fazie unosi ją do przeprostu, jednocześnie stabilizując drugą ręką miednicę.
  2. W II fazie ta sama ręka, ułożona równolegle do stawu krzyżowo-biodrowego, stabilizując kość krzyżową oraz przeprostowuje KD. 
  3. W III fazie stabilizuje nadgarstkiem 5. kręg lędźwiowym, a drugą ręką przeprostowuje kończynę. Przez przesunięcie ręki stabilizującej w kierunku dogłowowym można również oceniać położone wyżej segmenty lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Interpretacja: W warunkach fizjologicznych wszystkie fazy ruchu nie sprawiają dolegliwości bólowych. Staw biodrowy można przeprostować do 10-20 stopni. Staw krzyżowo-biodrowy ma ograniczoną ruchomość, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa pozwala się elastycznie przeprostować w przejściu lędźwiowo-krzyżowym (lordotyzować).

  1. Bóle przy ustabilizowaniu kości biodrowej (faza I) świadczy o zaburzeniach w stawie biodrowym lub o skróceniu mięśni (mięsień prosty uda i/lub mięsień lędźwiowy), 
  2. przy stabilizacji kości krzyżowej wskazują na zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego lub inne jego schorzenia (np. chorobę Bechterewa) (faza II - objaw Mennella), 
  3. przy stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa przemawiają za zaburzeniami w przejściu lędźwiowo-krzyżowym (boki kręgów, wypuklina jądra miażdżystego, wypadnięcie jądra miażdżystego) (faza III).

Uwaga: Objaw Mennella: jego wykonanie i interpretacja odpowiada drugiej fazie opisywanego testu trójfazowego. 



mięsień ZGINACZ PROMIENIOWY NADGARSTKA (m.flexor carpi radialis)

 mięsień zginacz promieniowy nadgarstka

Przyczep początkowy (Pp):

  • nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej i powieź przedramienia

Przyczep końcowy (Pk):

  • postawa II kości śródręcza (czasami również III)

Funkcja mięśnia (F):

  • zgina i odwodzi dłoń w nadgarstku




mięsień TRÓJGŁOWY RAMIENIA (m.triceps brachii)

 mięsień trójgłowy ramienia

Przyczep początkowy (Pp):

  1. głowa długa: guzek podpanewkowy łopatki
  2. głowa boczna: tylna powierzchnia trzonu kości ramiennej (w części górno-bocznej tej powierzchni)
  3. głowa przyśrodkowa: tylna powierzchnia trzonu kości ramiennej (u dołu i przyśrodkowego od bruzdy nerwu promieniowego)

Przyczep końcowy (Pk):

  • wyrostek łokciowy kości łokciowej

Funkcja mięśnia (F):

  • prostuje przedramię w łokciu: głowa długa stabilizuje głowę odwiedzionej kości ramiennej oraz prostuje i przywodzi ramię w stawie ramiennym