wtorek, 31 stycznia 2023

Bolesny łuk I

 Bolesny łuk I

Wykonywanie: Z  pozycji pośredniej wykonywanie jest biernie i czynne odwodzenie ramienia.

Interpretacja: Bóle przy odwodzeniu w zakresie między 60stopni i 120stopni świadczą o uszkodzeniu ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, które w tym czasie jest uciskane między guzkiem większym i wyrostkiem barkowym (zespół ciasnoty podbarkowej). Powyżej kąta 120stopni dolegliwości bólowe zwykle nie występują. W przypadku zajęcia stawu barkowo-obojczykowego dolegliwości bólowe występują przy odwodzeniu do kąta 140-180stopni.

W czasie badania czynnych i biernych ruchów można ominąć bolesny łuk, ponieważ kończyna górna w czasie odwodzenia ulega jednocześnie rotacji zewnętrznej, co zwiększa przestrzeń między wyrostkiem barkowym i przechodzącą pod nim chorą częścią ścięgna pierścienia rotatorów. W takich przypadkach zespół ciasnoty podbarkowej może nie występować w zakresie ruchu od 60 do 120stopni.

Przyczyną ciasnoty podbarkowej i bolesnego łuku mogą być oprócz całkowitych lub częściowych uszkodzeń pierścienia rotatorów obrzęki i zapalenia kaletek, zmiany na brzegu wyrostka barkowego oraz - rzadko - zwyrodnienie w stawie barkowo-obojczykowym.