Jak wyglądają praktyki za studiach?
To zależy czy jesteś na studiach dziennych (stacjonarnych) czy zaocznych (niestacjonarnych).
Jeśli jesteś na dziennych to Uczelnia organizuję Ci zajęcia i nadaję palcówkę w której masz je odbyć. Jest to przeważnie jeden dzień w tygodniu. Np. od poniedziałku do czwartku chodzisz na Uczelnię a w piątki masz praktyki. Zależy na którym roku jesteś to tyle masz godzin do wyrobienia w danych placówkach.
Jeśli jesteś na zaocznych to organizujesz sobie sam praktyki. Na roku od pierwszego do czwartego mogą być to gabinety prywatne lub też szpitale. Lecz na piątym musi to być placówka lecznicza. A nie każdy gabinet prywatny jest placówką leczniczą. Kierownik praktyk, który nadzoruję wszystkie dokumenty odnoście praktyk, pilnuję aby na piątym roku była to placówka lecznicza, ponieważ tak tej w ustawie fizjoterapeuty zapisane, że student musi odbyć praktykę na piątym roku w placówce leczniczej.
Na początek każdego roku musisz złożyć podanie do dziekanatu o pozwolenie odbyciu praktyk w tej placówce co sobie znalazłeś. Jeśli decyzja jest pozytywna możesz przystąpić do praktyki a dziekanat Ci da potwierdzenie o możliwości odbyciu praktyk, który Twój opiekun musi podbić (pieczątka magistra fizjoterapii i podpis), że dany zakres praktyki można odbyć w tej placówce, zanosisz do to dziekanatu i on Ci daję kartę praktyk, którą po dobyciu praktyki trzeba podbić przez opiekuna praktyki i zanieść do dziekanatu. Muszą to być oryginały dokumentów!
Ale po kolei:
1
Na pierwszym roku masz 90 godzin praktyki asystenckiej, czyli nic nie robisz tylko się przyglądasz jak inni robią. Ale przeważnie robisz wszystko co potrzeba.
2
Na drugim roku masz już do wyrobienia 180 godzin. I już zakres praktyki też jest podawany: kinezyterapia 60h, fizykoterapia 60h i fizjoterapia kliniczna 60h.
3
Na trzecim roku masz 360godzin. I zakres to: pulmonologia 10h, neurologia i neurochirurgia 50h, kardiologia i kardiochirurgia 40h, pediatria i neurologia dziecięca 50h.
4
Na czwartym roku do zrobienia ortopedię i traumatologię 90h, reumatologię 35h, geriatrię 40h oraz psychiatrię 15h. Czyli w sumie 180 godzin.
5
Na piątym roku wiele się zmienia. Nie dostaniesz już karty praktyk a dzienniczek praktyk, który musisz pisać co każdego dnia robiłeś i ile czasu, jaki pacjent czyli jednostka chorobowa i jaka była rehabilitacja. Tu do wyrobienia jest 960 godzin. To jest półroku pracowania za darmo. Ale jeśli jesteś zorganizowany to dasz radę. Tylko nie ma kiedy pracować przez ten czas. A zakres praktyki to wszystkie oddziały, które były przez wcześniejsze cztery lata, a na każdym oddziale musisz spędzić min 50h, a reszta do wyboru. Trzeba wszystko sobie wszystko przeliczyć, bo to ważne. Na koniec oddajesz dzienniczek do kierownika praktyk i on to czyta i na tej podstawie zalicza Ci zrobienie praktyk. Oczywiście na koniec dzienniczka opiekun praktyk powinien się podpisać.
Czyli jeśli jesteś jeszcze przed studiami i zastanawiasz się ile tej praktyki będzie... To będzie jej dużo. Po podsumowaniu wszystkich godzin wyszło 1770 godzin przez 5 lat.
Myślę że to sporo i naprawdę można się sporo nauczyć 😊
WAŻNE, BO TEGO NIKT CI NIE POWIE:
Godziny nie są zegarowe tylko po 45 minut każda godzina!