niedziela, 3 lipca 2022

Studia na kierunku Fizjoterapia - jak wyglądają?

 Czeka Cię ogrom pracy jeśli wybierasz się na studia o kierunku fizjoterapia. Obecnie są tylko jednolite studia magisterskie, ale od Ciebie będzie należała decyzja, czy niestacjonarne (zaoczne) czy stacjonarne (w tygodniu). 

Niestety są to studia płatne i musisz być przygotowany na wysoką kwotę, chociaż to zależy od Uczelni którą wybierzesz.

Czy się różnią stacjonarne od niestacjonarnych?

Dzienne (stacjonarne) studia to nauka w ciągu tygodnia i przeważnie jeden dzień praktyki i tak całym rokiem.

Zaoczne (niestacjonarne) to studia w którym możesz pracować w ciągu tygodnia a weekendami studia, ale nie w każdy weekend będziesz miał zjazd, chociaż są często - 3-4 razy w ciągu miesiąca. Ale to w zależności od roku i Uczelni. Gdy kończy Ci się przedmiot jest zaliczenie, nawet jeśli spotkań było tylko 5 razy, w zależności od wykładowcy i przedmiotu.


Pierwszy rok jest najtrudniejszy, dużo masz przedmiotów, które są zazwyczaj niepotrzebne ale musisz je zaliczyć. Ważne abyś wytrwał bo może być naprawdę ciężko. Łatwiej mają osoby które mają technika masażystę i pracowali już w tym zawodzie, bardzo możliwe że ocenę z masażu będziecie mieli przepisane - ale nie w każdej Uczelni tak jest.

Drugi rok jest już troszkę łatwiejszy, chociaż studenci tu najczęściej rezygnują chociaż najgorsze już przeszli. Na tym roku masz same "lajtowe" przedmioty tzn. najłatwiejsze w tych pięciu lat. Dużo ma temat zabiegów senatoryjnych, czyli same przyjemne sprawy.

Trzeci rok - uczysz się dużo rehabilitacji dzieci np. skoliozy, wady postawy itd. I pod koniec roku musisz wybrać specjalność w której chcesz się nadlej uczyć. Zazwyczaj jest to geriatria (osoby starsze), pediatria (dzieci) i sport. Dużo będziesz miał przedmiotów odnośnie biomechaniki narządu ruchu.

Czwarty rok - uczysz się w wybrane specjalności. Nie mylić z specjalizacją. Jeśli wybrałeś o dzieciach, będziesz miał przedmioty rozszerzone na ten temat o ich chorobach, schorzeniach i rehabilitacji. Jeśli wybrałeś geriatrię, to tu jest podobnie. Będziesz się uczył o chorobach osób starszych.

Piąty rok - to już tylko zajęcia seminaryjne, czyli pisanie pracy magisterskiej z Twoją wybraną/wybranym promotorem pracy, który będzie Ci pomagał w jej napisaniu. Recenzent pracy sam się znajdzie, przeważnie jest to dobry znajomy promotora i na koniec roku masz obronę pracy magisterskiej. 

Praktyki jest bardzo dużo, z każdym rokiem coraz więcej. Ale czasami są one płatne. Zależy gdzie. I będziesz na każdym oddziale szpitalnym, chociaż po kilka godzin, ale żeby poznać choć trochę każdą z dziedzin. 

Oddziały w jakich będziesz miał praktyki to: pediatria, ginekologia, psychiatria, chirurgia, onkologia, pulmonologia, geriatria, neurologia, kardiologia.


Ogólnie, to nie ma czego się bać. Będzie ciężko ale będziesz z siebie zadowolony gdy je skończysz. I nawet jeśli na początku nie polubisz tych przedmiotów i tego kierunku to na koniec studiów będziesz chciał w tym zawodzie pracować.