1
Na pierwszym roku przedmiotów będziesz miał bardzo dużo, ale głównie są to tzw. "zapychacze" przez, które niestety trzeba przejść. Ale spokojnie, wykładowcy wiedzą, że te przedmioty Ci się nie przydadzą w dalszej nauce, wiec łatwo zdać takie przedmioty nawet na piątkę.
Ale są też przedmioty ważne, jak na przykład Anatomia, Kinezyterapia i Fizjoterapia ogólna z tych przedmiotów jest egzamin na koniec pierwszego roku.
Jeśli chcesz wiedzieć konkretnie jakie przedmioty będziesz miał warto zajrzeć do sylabusa, dziekanat powinien na początku roku Ci go udostępnić - przeważnie przesyłają na grupowego maila
2
Na drugim roku jest już trochę mniej przedmiotów i więcej takich, które Ci się przydadzą w dalszej nauce. Dużo będzie przyjemnych zabiegów, które będziesz robił koledze/koleżance z roku typu masaż, terapia manualna fizykoterapia (prądy i światłolecznictwo). Nie masz czym się martwić, jeśli boisz się prądów - zmienisz nastawienie. Nie są takie straszne a wręcz przyjemne i w dodatku jeszcze leczą.
Będzie miał również taki przedmiot jak Biomechanika do której warto przysiąść, nie jest trudna ale jest bardzo ważna podczas pracy z pacjentem. Również na drugim roku będziesz miał zajęcia z medycyny paliatywnej (czyli tej ostatecznej, w której nie uratujesz zdrowia ani życia, lecz tylko pomożesz ulżyć w cierpieniu). Trzeba odpowiednio się nastawić, oczywiście będą też zajęcia z psychologiem, który będzie tłumaczyć jak z takim pacjentem postępować pod względem psychicznym.
W czasie tego roku studenci najczęściej rezygnują ze studiów. Mówiąc że: "nie tego się spodziewałem", "jednak nie jest to dla mnie", "te studia są za ciężkie". Trzeba mieć w sobie dużo empatii i zrozumienia. Nawet jesteś już trenerem personalnym i masz już swoich klientów, to na pewno nie masz takich...
3
Na trzecim roku będziesz miał dużo o pediatrii, neurologii, kariologii, pulmonologii, geriatrii. Na tym roku wybierasz specjalność (NIE MYLIĆ Z SPACJALIZACJĄ!).
Specjalność czyli z jakimi pacjentami chcesz w przyszłości pracować. A raczej, w jaką dziedzinę chcesz poszerzać wiedzę. Zazwyczaj są trzy do wyboru: Geriatria (praca z osobami starszymi), Pediatria (praca z dziećmi) i Sport (praca z sportowcami).
Na tym roku masz najmniej przedmiotów do zaliczenia, ale sporo nauki o programowaniu rehabilitacji i diagnostyce pacjenta.
4
Na czwartym roku, po wybraniu specjalności Twój rok będzie podzielny na grupy. W zależności ile osób wybrało jaką specjalność.
Jeśli wybrałeś Geriatrię, będziesz miał dużo przedmiotów odnośnie chorób osób starszych, żywienie osób w wieku podeszłym i oczywiście programowanie rehabilitacji dla takiej osoby.
Jeśli wybrałeś Pediatrię to będziesz miał dużo gimnastyki w wieku rozwojowym, sporo diagnostyki skolioz itp., programowanie rehabilitacji u dzieci z danymi schorzeniami oraz żywienie dzieci.
Jeśli wybrałeś Sport to będziesz miał dużo kontuzjach i programowanie rehabilitacji przy najczęstszych schorzeniach, dieta dla sportowca oraz diagnostyka funkcjonalna (czyli co się stało podczas wykonywania danego sportu).
Oczywiście będziesz jeszcze miał "pakiet podstawowy" który każdy z grupy ma i musi zdać, czyli zagadnienia dotyczące geriatrii, reumatologii, psychiatrii, ortopedii i traumatologii.
Na czwartym roku dodatkowo zaczynają się zajęcia seminaryjne, czyli przygotowujące do pracy magisterskiej (bo już na licencjat nie można iść, tylko na całe 5 lat). Seminarium to zajęcia na którym Ty i Pani/Pan Promotor (zależy kogo wybierzesz) spotykacie się aby napisać Twoją pracę. Promotor będzie Cię pytał na jaki temat chcesz pisać - to musisz wiedzieć sam, tu Ci nikt nie pomoże.
Ale ja bym zasugerowała żeby kierować się książkami, jeśli jest dużo książek na ten temat których chcesz pisać to super, masz wtedy o wiele łatwiej. Najgorzej jest wtedy gdy wybierzesz temat a książek brak - o pisaniu pracy magisterskiej powitanie inny post
5
Piąty rok jest najłatwiejszy w tych wszystkich, nie masz już tak dużo egzaminów. Masz tylko półroczne praktyki i spotkania seminaryjne od czasu do czasu. I na koniec roku w lipcu masz obronę pracy dyplomowej na której dajesz popis co wiesz na temat który sobie wybrałeś, oczywiście komisja może zadać pytanie nie dotyczące tematu.
A potem tylko rozdanie dyplomów i już jesteś magistrem fizjoterapii 😊
Polecam przed wyborem tych studiów iść na wolontariat do szpitala i spróbować czy to jest dla Ciebie. Jeśli przetrwasz to wtedy iść na te studia, bo tak to szkoda pieniędzy jeśli stwierdzisz na drugim roku że jednak to nie dla Ciebie