sobota, 11 lutego 2023

Test obciążania mięśnia dwugłowego ramienia I

 Test obciążania mięśnia dwugłowego ramienia I

Ocena uszkodzenia górnego obrąbka stawowego u pacjentów z przednią niestabilnością stawu ramiennego, w połączeniu z uszkodzeniem typu Bankarta.

Wykonanie: Pacjent w leżeniu tyłem z ramieniem odwiedzionym do 90 stopni. Staw łokciowy zgięty do 90 stopni, ramię w pośredniej pozycji rotacji. Z tej pozycji z przedramieniem odwróconym wykonuje się przedni test obawy (rotację zewnętrzną ramienia). W momencie wystąpienia bólu oraz uczucia niestabilności po przedniej stronie barku następuje zatrzymanie ruchu rotacji zewnętrznej i pacjent próbuje zgiąć staw łokciowy przeciw oporowi ręką badającego i sięgnąć do twarzy. Podczas badania należy zapytać pacjenta, czy uczucie niestabilności ustępuje, jak takie samo się pogarsza.

Interpretacja: Poprawa w zakresie niestabilności i dolegliwości bólowych wskazuje na brak uszkodzenia typu SLAP. Brak zmiany lub pogorszenie odczuć przemawiają za uszkodzeniem typu SLAP. Badający powinien zwrócić uwagę na to, aby przedramię podczas badania pozostawało w pozycji odwrócenia oraz aby znajdować się na wysokości pacjenta, szczególnie jeśli test wykonywany jest w pozycji siedzącej.