czwartek, 17 listopada 2022

Prądy TENS = Fizykoterapia

 Prądy Tens to przezskórna stymulacja elastyczna, która ma na celu zwalczanie bólu. Są to prądy impulsowe małej częstotliwości zwykle w przebiegu prostokątnym, ale również trójkątnym lub sinusoidalnym o częstotliwości powyżej 10 Hz, najczęściej w granicach od 40 do 100 HZ (działanie przeciwbólowe)

Elektrody są umiejscawiane zgodnie z zaleceniami lekarza w punktach bólowych, miejscach wywołujących ból lub wzdłuż przebiegu nerwu czuciowego zaopatrującego bolesną okolicę.

Uważa się, że prądy tens jest szczególnie przydatna w zwalczaniu bólu po przebytych uszkodzeniach nerwów obwodowych, bólu kikutów po amputacyjnych, nerwobólu po przebytym półpaścu oraz bólów fantomowych.

Źródło: T. Mika "Fizykoterapia", wydaw PZWL, 2006.


Metodyka ułożenia elektrod: w zależności od okolicy ułożenie elektrod będzie inne. 

Katodę zawsze przykładamy, tam gdzie pacjent odczuwa ból. Jeśli mamy do czynienia z elektrodami węglowymi (czarne, najczęściej stosowane) potrzebne będą podkłady, które należy nasączyć ciepłą wodą (dla lepszego przewodzenia prądu).

  • Jeśli okolica zabiegowa to staw (jakikolwiek, zasad jest taka sama dla wszystkich stawów) to katodę przykładamy tam gdzie boli, a anodę najlepiej po drugiej stronie stawu. Aby prąd mógł przejść przez staw (przez miejsce bólu). Pozycja pacjenta w zależności od stawu i od sprawności pacjenta. Na koniec owijamy elektrody i staw taśmą elastyczną lub bandażem, aby elektrody się trzymały.
  • Jeśli okolica zabiegowa to kręgosłup, to pozycja pacjenta powinna być leżąca. Tu podobnie, katodę kładziemy, tam gdzie boli, a anodę kładziemy, tam aby prąd przeszedł przez miejsce bolące. Przykrywamy folią, a potem woreczkiem. Aby elektrody się nie ześlizgnęły. Można również używać obydwóch obiegów na raz. Tak jak na załączonym obrazku