poniedziałek, 15 maja 2023

Test Thessaly'ego. Staw kolanowy

 Test Thessaly'ego

Wykonanie: Najpierw pacjent staje boso na kończynie zdrowej. Badający trzyma pacjenta za wyciągnięte ręce. Pacjent ma za zadanie wykonać 3-krotnie rotację tułowia i kolana zewnętrznie i wewnętrznie przy stawie kolanowym zgiętym do 5 stopni. Badanie powtarzane jest przy zgięciu stawu kolanowego do 20 stopni. Następnie test przeprowadza się na kończynie chorej.

Interpretacja: Ból promieniujący wzdłuż szpary stawu kolanowego wskazuje na uszkodzenie łąkotki po tej samej stronie. Może dochodzić do blokowania łąkotki, co również jest objawem jej uszkodzenia. Wysoką wartością diagnostyczną cechuje się w szczególności ten test w 20 stopnia zgięcia stawu.



niedziela, 14 maja 2023

Test dystrakcyjno-kompresyjny Apleya. Staw kolanowy

 Test dystrakcyjno-kompresyjny Apleya (Grinding Test)

Wykonanie: Pacjent leży na brzuchu, z uszkodzonym stawem kolanowym zgiętym do 90stopni. Badający stabilizuje udo swoim kolanem, początkowo stosuje wyciąg, później nacisk, a następnie wykonuje rotacje stawu kolanowego.

Interpretacja: Bóle przy zgiętym stawie kolanowym, rotacji podudzia i wyciągu przemawiają za uszkodzeniami torebkowo-więzadłowymi (dodatni test dystrakcyjny), natomiast przy ucisku - za uszkodzeniem łąkotek (dodatni test ocierania - Grinding test). 

Łąkotki tarczowe lub ich torbiele mogą dawać objawy przeskakiwania. Bóle przy rotacji wewnętrznej świadczą o uszkodzeniu łąkotki bocznej lub bocznych struktur torebkowo-więzadłowych, a przy rotacji zewnętrznej - o uszkodzeniu łąkotki przyśrodkowej lub przyśrodkowych struktur  torebkowo-więzadłowych.

Objawu nie można wywołać przy napiętym aparacie torebkowo-więzadłowym oraz uszkodzeniu tylnego rogu łąkotki bocznej.



środa, 3 maja 2023

Test fałdu Hughstona. Staw kolanowy

 Test fałdu Hughstona

Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Terapeuta chwyta za kolano od strony przednio-bocznej i jednocześnie naciska rzepkę przyśrodkowo. Palcem wskazującym ocenia kłykieć przyśrodkowy. Drugą ręką łapie za piętę zrotowanego wewnętrznie łydkę i wykonuje ruchy zginania i prostowania stawu kolanowego.

Interpretacja: Słyszalne lub wyczuwalne pod palcem przeskakiwanie świadczy o zespole fałdu przyśrodkowego.



poniedziałek, 1 maja 2023

Test fałdu przyśrodkowego rzepki. Staw kolanowy

 Test fałdu przyśrodkowego rzepki

Wykonanie: Pacjent leży na placach. Badający zgina badany staw kolanowy do 30 stopni.

Interpretacja: Przy biernym ucisku rzepki w stronę przyśrodkową pojawiają się bóle typowe dla zespołu fałdu (przednio-przyśrodkowo).

W trakcie testu fałd przemieszcza się obok rzepki po stronie przyśrodkowej pomiędzy brzegiem rzepki a kłykciem przyśrodkowym kości udowej