niedziela, 30 kwietnia 2023

Test Dreyera. Staw kolanowy

 Test Dreyera polega na ocenieniu uszkodzenia ścięgna mięśnia czworogłowego uda na górnym brzegu rzepki.

Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Poleca mu się unieść wyprostowaną kończynę. Jeżeli chory nie jest w stanie tego wykonać, badający stabilizuje obiema rękami ścięgno mięśnia czworogłowego proksymalnie do rzepki i poleca choremu ponownie unieść kończynę.

Interpretacja: Jeżeli w drugim przypadku pacjent jest w stanie podnieść kończynę, można podejrzewać uszkodzenie ścięgna mięśnia czworogłowego (także starsze złamanie rzepki).



piątek, 21 kwietnia 2023

Test hamowania podwichnięcia. Staw kolanowy

 Test hamowania podwichnięcia - wskazuje na boczne lub przyśrodkowe podwichnięcie rzepki.

BOCZNY TEST HAMOWANIA PODWICHNIĘCIA

Wykonanie i interpretacja: W celu oceny bocznego podwichnięcia badający układa kciuk na proksymalnej połowie bocznej części rzepki. Pacjent proszony jest o wykonanie zgięcie stawu kolanowego. Kciuk przeszkadza wtedy bocznemu podwichnięciu lub badający czuje przemieszczanie się rzepki do boku. Zgięcie stawu kolanowego bez udaremniania bocznego podwichnięcia prowadzi do bocznego przemieszczenia rzepki.

PRZYŚRODKOWY TEST HAMOWANIA PODWICHNIĘCIA

Wykonanie i interpretacja: W celu stwierdzenia przyśrodkowego podwichnięcia badający układa swój palce wskazujący na bliższej połowie przyśrodkowej części rzepki. Pacjent proszony jest o wykonanie zgięcia stawu kolanowego. W tym przypadku palec hamuje przyśrodkowe podwichnięcie się rzepki lub wyczuwa przyśrodkowe jej przemieszczanie. Zgięcie stawu kolanowego bez asekuracji palcem prowadzi do podwichnięcia rzepki (występuje rzadko). 



środa, 19 kwietnia 2023

Test McConnella. Staw kolanowy

 Test McConnella

Wykonanie: Pacjent siedzi na stole do badania z kkd luźno zwisającymi poza jego brzegiem. Staw kolanowy ustawiany jest w różnych stopniach (0, 30, 60 i 120st). W każdej z tych pozycji badający stabilizuje podudzie pacjenta swoją łydką i pacjent jest proszony o wyrost kolana wbrew oporowi (co powoduje napięcie m czworogłowego).

Próba wywołania dolegliwości bólowych ze stawu rzepkowo-udowego przeprowadzana jest przy napiętym m czworogłowym. 

Interpretacja: Jeśli występują dolegliwości bólowe lub uczucie zwężenia szpary stawowej, wówczas można wykonać medializację rzepki (cel: złagodzenie bólu). Poprzez działania fizjoterapeutyczne powinna zostać wzmocniona głowa przyśrodkowa m czworogłowego uda, a rozciągnięte m prosty uda i pasmo biodrowo - piszczelowe. 


sobota, 15 kwietnia 2023

Test obronny Fairbanka. Staw kolanowy

 Test obronny Fairbanka

Wykonanie: W pozycji leżącej na plecach, przy wyprostowanym stawie kolanowym i rozluźnionych mięśniach uda, badający stara się naśladować przebieg zwichnięcia rzepki, spychając ją kciukami do boku. Następnie chory jest proszony o zgięcie kolana.

Interpretacja: W zwichnięciu rzepki występują bóle i strach przed ponownym jej zwichnięciem w pozycji wyprostowanej, a później także w czasie zginania.



czwartek, 13 kwietnia 2023

Test trzeszczenia (krepitacji). Staw kolanowy

 Test trzeszczenia (krepitacji)

Wykonanie: Badający klęka przed pacjentem i prosi go o chodzenie w przykucnięciu, czyli na zgiętych kolanach. Następnie badający stara się usłyszeć trzaski z okolicy stawu rzepkowo-udowego. 

Interpretacja: Trzeszczenie rzepki przemawia za zaawansowaną chondromelacją (stopień II i III). Szumy typu trzasku, jakie występują przy pierwszym i drugim zgięciu kolana, nie ma znaczenia. Dlatego takim chorym poleca się wykonać dodatkowe zgięcia stawu kolanowego. W przypadku fizjologicznych intensywność trzasków ulega zmniejszeniu. Jeżeli nie są słyszalne żadne trzaski pozarzepkowe, można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć głębokie uszkodzenie chrząstki stawu rzepkowo-udowego. Test ten nie ma znaczenia podczas kontroli wyników terapii. Informuje on jedynie o stanie powierzchni stawowej rzepki. W niektórych przypadkach test ten jest dodatni także w zdrowych stawach kolanowych.



środa, 12 kwietnia 2023

Test bólowy po ucisku powierzchni stawowych. Staw kolanowy

 Test bólowy po ucisku powierzchni stawowych

Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Przy wyprostowanym stawie kolanowym oboma kcikami początkowo od przyśrodka, a następnie palcami wskazującymi od boku przemieszczamy początkowo bocznie, a następnie przyśrodkowo rzepkę. Po jej odwróceniu badamy przyśrodkowe i boczne powiechnie stawowe palcem wskazującym i kciukiem w celu stwierdzenia np. chondromelacji. Ból uciskowy w dystalnej części rzepki (szczycie rzepki) może wskazywać na "kolano skoczka".

Interpretacja: W przypadku zmian zwyrodnieniowych powierzchni stawowej rzepki, tenopatii lub zapalenia błony maziowej chorzy zgłaszają bóle, zwłaszcza podczas palpacji przyśrodkowej części powierzchni stawowej.



wtorek, 11 kwietnia 2023

Objaw Zohlena. Staw kolanowy

 Objaw Zohlena

Wykonanie: Pacjent leży na plecach; badający przy wyprostowanej kończynie uciska kciukami powierzchnie stawowe rzepki od strony bliższej, przyśrodkowej i bocznej i poleca choremu dalej wyprostować kończynę lub napiąć mięsień czworogłowy. W drugiej fazie testu badający uciska rzepkę dokładnie w dole rzepki, podczas gdy pacjent napięcie mięśnia czworogłowy. Test ten opisywany jest jako objaw Clarke'a lub test rozcierania rzepki.

Interpretacja: Mięsień czworogłowy uda pociąga w kierunku dogłowowym i przyciska ją do powierzchni stawowej uda. W przypadku zlokalizowanych pod nią uszkodzeń chrząstki występują bóle pod- i/lub okołorzepkowe.

Uwaga!: Test wypada pozytywnie w znacznej liczbie zdrowych stawów kolanowych, dlatego należy wykonać badanie wielokrotnie ze zwiększającym się uciskiem rzepki i porównać wynik ze stronę przeciwną. Do lokalizacji uszkodzeń tylnej powierzchni rzepki test powinien zostać wykonany z wyproście oraz zgięciu do 30, 60 i 90st.




piątek, 7 kwietnia 2023

Objaw balotowania rzepki (tańcząca rzepka)

 Objaw balotowania rzepki wskazuje na obecność płynu w jamie stawowej.

Wykonanie: Pacjent leży na plecach lub stoi. Jedna ręka od strony dogłowowej obejmuje zachyłek nadrzepkowy, a druga naciska na rzepkę w kierunku uda albo - wywierając niewielki ucisk - przesuwa ją przyśrodkowo lub bocznie.

Interpretacja: Sprężysty opór (balotowanie rzepki) świadczy o patologii i przemawia za obecnością płynu w jamie stawowej.



poniedziałek, 3 kwietnia 2023

Test szczotkowania. Staw kolanowy

 Test szczotkowania ma na celu wykrycie niewielkiego obrzęku stawu.

Wykonanie: Pacjent leży na plecach. Badający pociera staw jedną ręką po stronie przyśrodkowej od części dystalnej do proksymalnej, a drugą po stronie bocznej od części proksymalnej do dystalnej nad górnym zachyłkiem.

Interpretacja: Nawet przy niewielkim obrzęku ruchy te powodują przemieszczenie płynu do części przyśrodkowej i dystalnej stawu.